Počkejte!
Vědela jste, že mužete získat
100 kč na první nákup?
Používáním tohoto webu souhlasíte, že využívá cookies pro reklamu.ok
Láska a vztahy

6 typů milenek podle Sigmunda Freuda – jaká jste Vy?

Světoznámý psychoanalytik Sigmund Freud rozeznává celkem šest typů milenek. Jaká jste v posteli a do jaké skupiny se řadíte vy?

Podle Freuda existují tři základní a tři smíšené psychosexuální typy. Jeho teorie o rozdělení je stará už víc jak osmdesát let, nicméně díky nadčasovosti je bezpochyby platná dodnes. Základní přehled typů vám pomůže stanovit, jaká milenka jste vy sama.

O sexuálním typu člověka je rozhodnuto již ve věku 3 let

Sigmund Freud tvrdí, že o našem vztahu k lásce a sexu je rozhodnuto již v době, kdy dovršíme věku tří let. V té době už má totiž dítě za sebou všechny tři základní fáze vývoje:

  • orální - dítě jí prochází mezi 3. a 4. měsícem života
  • anální - k té dochází kolem 1 roku života dítěte
  • genitální - k níž dojde ještě před dovršením 3 let

Freud také uvádí, že pokud u dítěte dojde k narušení vývoje a dítě prožije cokoli, co mu způsobí trauma, jeho psychika se zablokuje v určité fázi vývoje a jeho sexualita je jistým způsobem ovlivněná. Zmíněné tři fáze vývoje člověka poznamenají na celý další život. Tři sexuální typy lidí jsou pak odvozeny od toho, v jaké vývojové fázi došlo k "zablokování".

Šest sexuálních psychotypů

Teorie Sigmunda Freuda je založena na postavení libida a různých fázích sexuálního vývoje člověka. Nazval proto první tři sexuální typy jako libidiózní (erotický, nutkavý a narcistický) a vymezil také tři smíšené typy (eroticko-nutkavý, eroticko-narcistický a narcisticko-nutkavý).

1. Erotický psychotyp

Člověka, který se řadí do této skupiny, poznáte poměrně dost snadno. Je pro něj totiž zásadní milostný život, a tak k němu neustále obrací svou pozornost. Milovat a být milován je pro něj tou nejdůležitější věcí v životě.

Tento typ lidí má však neustále strach z toho, že svou lásku ztratí, že nebude mít koho milovat, a proto se stávají závislí na svém partnerovi. Bojí se, že by mu protějšek svou lásku mohl odepřít.

  • charakteristický rys: oralita
  • erotogenní zóna: ústa

Milenky erotického psychotypu - jsou velice přitažlivé a působí sympaticky. Jejich problém bývá v tom, že jsou mnohdy až dotěrné, vtíravé, a že se nedají odbýt. Do sexu se pouští bez rozvahy, nedočkavě. Často pláčí, jsou na partnerovi závislé a jsou také hodně citlivé. V sexu jsou pro ně hlavní ústa. Zbožňují orální milování a líbání.

2. Nutkavý psychotyp

Nutkavý typ člověka je samostatný, tíhne ke konzervativnosti. Svoje pudy mívají pod kontrolou.

  • charakteristický rys: analita
  • erotogenní zóna: anální oblast

Milenky nutkavého psychotypu - mají problém s přehnanou kritikou, chybí jim důvěra v druhé, neumí moc dobře dávat najevo city. Mají sklon k žárlivosti a majetnictví. Často se rozchází a zase smiřují. Prahnou po vášni, ale zároveň se jí bojí, protože by mohly ztratit kontrolu. V sexu je pro ně typické záměrné oddalování orgasmu a prodlužování předehry.

3. Narcistický psychotyp

Narcistický psychotyp je sebejistý a nezávislý. Ženy jsou především dominantní, vůdčí. Raději lásku dávají než přijímají. Ve vztahu i v sexu se snaží držet si jistou dominanci.

  • charakteristický rys: falismus
  • erotogenní zóna: genitálie

Milenky narcistického psychotypu - cítí v sobě ženskost a často ji, mnohdy až přehnaně, zdůrazňují například výrazným nalíčením, vyzývavým oblečením. Snaží se si muže podmanit, dělá jim dobře, když z nich přímo šílí. Jejich charakteristickým znakem je falismus (síla a moc), což se projevuje tak, že si za partnery vybírají mužné typy, například sportovce.

Narcistické typy žen se dělí na uvolněné a zablokované. Uvolněné ženy jsou v sexu skutečně uvolněné, ovšem velmi často upřednostňují své vlastní uspokojení a na partnera myslí až v druhé řadě. Zablokovaný typ se stydí a mnohdy je s partnerem spíš kamarádka než milenka. Při milování není aktivní.

4. Eroticko-nutkavý typ

Smíšený typ, pro nějž jsou velice důležité aktuální emoce, zároveň jsou pro něj podstatné jeho hodnoty a vzory. Ctí tradice.

5. Eroticko-narcistický typ

Smíšený typ, který se údajně vyskytuje nejčastěji. Je velice kontrastní: touží někoho milovat, ale zároveň touží po lásce. Bývá závislý na partnerovi, ale zároveň touží po samostatnosti.

6. Narcisticko-nukavý typ

Smíšený typ, který je nejvzácnější ze všech. Jedná se o jedince, kteří dokáží kontrolovat své pudy, ale zároveň si zachovávají nezávislost, dominanci a sebejistotu. Charakterizuje je také energická činorodost.

Tak co, milé čtenářky, našly jste se v jednom z typů? A co si o tomto rozdělení myslíte? Postihuje podle vás všechny typy žen nebo vám nějaká charakterová vlastnost chyběla?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru
Zobrazit všechny komentáře (5)