Počkejte!
Vědela jste, že mužete získat
100 kč na první nákup?
Používáním tohoto webu souhlasíte, že využívá cookies pro reklamu.ok
Láska a vztahy

City nejsou všechno. Bez rozumu ve vztahu šťastni nebudete!

Řekne-li se "spokojený vztah", představíte si určitě především lásku coby jeho nejpodstatnější složku. Pro ty, co si myslí, že rozum je výsadou vztahů bez lásky, jen z čistého kalkulu, se pletou. Rozum je totiž pro spokojený vztah stejně důležitý, jako láska.

Každý někoho má. Být sám je něco jako diagnóza. Kdo nemá partnera, ne-li milenku/ce, je přinejmenším zvláštní.

Lidé se často samoty bojí, a tak jsou raději s někým, s kým jim vztah nevyhovuje, než aby byli sami. Začátek každého vztahu je sice harmonický, ale už po pár týdnech či měsících opadne chemie a fáze nejsilnější přitažlivosti, a my začínáme vnímat rozdílnost povah, názorů, životních cílů.

Pokud ve vztahu vsadíme na rozum, vybereme si především praktického partnera, který je spolehlivý, pracovitý, který se o nás i o děti postará. Rozumové argumenty nás ujišťují v tom, že jsme si vybrali správně. Fyzicky nás partner ale přestává přitahovat a chemie nefunguje zrovna tak, jak by měla.

Ve vztahu by proto neměl převládat ani cit, ani láska. Oba faktory by měly být vyrovnané, jinak vztah není šťastný a chřadne.

Přiznejte si sami: je váš současný partner vysněným ideálem? Ne zrovna princem z pohádky, ale zkrátka jen někým, koho jste si vždycky představovali. Nesmírné množství lidí žije s partnerem ne proto, že právě o něm vždy snili, ale jednoduše díky tomu, že se zrovna naskytl.

Hledání pravého partnera není honba za vysněným princem na bílém koni. Každý máme své ideály, ze kterých časem něco slevíme. Důležité ale je, abychom nepřivírali oči před zásadními problémy.

Vždycky jsem snila o ideálním partnerovi: měl to být umělec, anebo alespoň historik se sofistikovaným projevem a hlavou plnou ušlechtilých vědomostí. Skutečně jsem ho pak našla. Nebo jsem si to alespoň prvních pár měsíců myslela. Zjistila jsem totiž, že sebemenší problémy řeší alkoholem. Zkoušela jsem k tomu být slepá celkem 5 let - vždyť jinak je to přesně můj typ! Teď jsem už čtyři roky s mužem, který není ani umělec, ani historik. O někom takovém jsem nikdy nesnila, ale přesto jsem si jistá, že on je ten pravý. Co rozhoduje? Spolehlivost, vzájemná přitažlivost, opora a porozumění. Co je důležité? Třeba to, že se neopije pokaždé, když k tomu najde příležitost, a že mu můžu ve všem absolutně věřit. Společné zájmy jsou pro mě druhořadé. Karolína, 32 let

Jaké aspekty byste při výběru partnera měli brát v potaz a proč?

  • Vzhled - pokud vás nebude přitahovat, nemá cenu s ním plánovat ani rande, natož společný život.
  • Povahové vlastnosti - partner by měl být důvěryhodný, lež je špatná v každém případě.
  • Životní cíle - jestliže chcete mít výhledově do tří let dítě a partner chce zůstat bez závazků, je to špatně. Na zásadních životních cílech byste se měli shodnout.
  • Způsob trávení volného času - zde hraje roli to, zda se shodnete na způsobu trávení volných chvil. Chcete být raději spolu, nebo každý sám?

Partnerství, to je kompromis. Není ale žádoucí přizpůsobovat se ve věcech, které jsou pro nás zásadní.

Jestliže od partnera naopak požadujeme něco, co nám prostě nemůže nebo nechce poskytnout, vzniká ve vztahu napětí.

Pří výběru partnera tedy nikdy neopomíjejte rozum. Můžete se na partnera spolehnout ve všem? Dá se mu důvěřovat? Postará se o vás? Je pro vás dostatečnou oporou? Zároveň by mezi vámi měla fungovat chemie, přitažlivost. Bez ní štěstí ve vztahu nedosáhnete. Stejně jako bez rozumu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru
Zobrazit všechny komentáře (5)