Počkejte!
Vědela jste, že mužete získat
100 kč na první nákup?
Používáním tohoto webu souhlasíte, že využívá cookies pro reklamu.ok
Láska a vztahy

Jak se vyrovnat s nevěrou? Jde to vůbec?

„Pokud zjistím, že mi zahýbá s jinou, okamžitě mu balím kufry!“, tvrdí většina žen, jestliže dojde na téma nevěra. Nebo: „Může něco takového zkusit a naše dítě už v životě neuvidí!“ Nevěra je pro každý vztah hodně těžkou zkouškou. Rozhodně jednou z nejtěžších. Velká řada z nás tvrdí, že by podobnou situaci řešili rázně: prostě konec. V praxi to ale funguje docela jinak. Jak se vyrovnat s nevěrou? Jak si zařídit život po nevěře a je vůbec možné se s něčím takovým smířit?

Když jsme se s manželem seznámili, zastával názor, že pokud se někdo nedokáže vyrovnat s nevěrou, neměl by vůbec vstupovat do manželství. I přesto jsem se vždycky snažila o to, aby mi nevěrný nebyl. Náš vztah byl spokojený. Aspoň mně v něm nic nechybělo a věřím, že jemu taky ne. S tím jeho názorem jsem se ale nějak nedokázala smířit, a tak jsem zpočátku pátrala a slídila po známkách jeho nevěry. Po nějaké době mě to přešlo.
Dneska nám je oběma přes pětatřicet a máme čtyřletou dceru a dvouletého syna. Před nedávnem jsem zjistila, že mě podvádí. Netuším, jak často k tomu dochází, nevím s kým a jak dlouho to trvá. Říkám si, že je třeba chyba i ve mně samotné. Co bych teď ráda věděla je to, jak se s tím vyrovnat.
S manželem jsme to nijak nerozebírali. Vím jen to, že by rodinu nikdy neopustil, a že v nevěře nebyly žádné city. Zároveň nechce, abych slídila v jeho sms a nahlížela mu do soukromí. Já mu ale zase potřebuji důvěřovat, a to po takovém zážitku prostě není možné. Jak se na něj mám teď v čemkoli spolehnout?
Nevím, jestli je lepší vytáhnout z něj všechny podrobnosti, anebo naopak nevědět nic. Jestli se přes to přenést, anebo uvažovat o rozvodu. Každá letmá vzpomínka a myšlenka na to, co mi provedl, mě rozhodí.
Lenka, 35 let

Určete si hranice

Univerzální rada jak se vyrovnat s nevěrou neexistuje. Hodně však pomůže vymezit si hranice: co snesu a co už ne. Co je pro vás v manželství důležité. Stanovit si, co skousnete a co ne. Zní to jednoduše, ale v podstatě se jedná o hodně citlivý proces, který vám může přinést bolest i sebepoznání, které vás naopak posune někam dál.

Někdy se nevěra může pro vztah stát novou výzvou. Naučíte se pracovat se svými emocemi a budovat důvěru. Pokud někoho rozhodí byť jen nepatrná narážka na téma nevěry, znamená to obvykle, že je toto téma zatím ještě hodně čerstvé, anebo se jedná o poukázání na nějaký hluboko uložený strach z dřívějška. Téma narušení důvěry ve vztahu je obecně hodně citlivé.

Já manželovi nevěru toleruji, ale stanovili jsme si určité podmínky: že se nezamiluje, že neodejde od rodiny, a že se to ke mně nedonese. Samozřejmě, že bylo hrozné, když jsem zjistila, že mě manžel podvedl. Ale byli jsme tehdy spolu už sedm let a měli roční dítě. Nedovedu si představit, že by syn vyrůstal bez táty, a že bych na všechno byla sama. Moje první reakce byla, že mu sbalím kufry a už ho nechci vidět. Jenže když jsem pak věc řešila s chladnou hlavou, uvědomila jsem si, co všechno už jsme spolu prožili, a že to nechci zahodit kvůli nějakému úletu. I když mi sliboval, že už se to nestane, nejsem naivní. A tak jsem mu stanovila jasná pravidla. Od téhle události uběhlo už 2,5 roku. Jestli mi je manžel věrný, to nevím, ale tvrdí, že ano, a že se z té chyby dostatečně poučil. Mně stačí, že je s námi, že se o nás stará a poskytuje nám zázemí. Takže se dá říci, že jsem se s nevěrou zvládla vyrovnat.
Silvie, 33 let

Co dělat, když přijdete na partnerovu nevěru?

Pokud se s někým bavíte na téma nevěra, řekne vám obvykle, že je to jasný důvod sbalit kufry. Jenže 90% lidí to nakonec neudělá. Co tedy dělat v momentě, kdy odhalíme nevěru?
Odborníci doporučují nejednat hned radikálně. Dejte celé věci čas. Je jasné, že nevěra coby ztráta důvěry je pro vztah obrovskou trhlinou, ale na druhou stranu existuje jen málo věcí, které by čas nedokázal zahojit.

Pozorujte, jak se vyvíjí vaše pocity. Ne po týdnu, ale třeba po měsíci, po dvou, po půl roce. Všímejte si, jak se po tom všem díváte na partnera a zkuste si představit váš další společný život.

Je také lepší se v nevěře nepitvat. Zjistit základní informace, ale nepátrat po tom, kdy přesně k tomu došlo, jak to probíhalo, co si u toho říkali. Lidé často tvrdí, že dokud neznají veškeré podrobnosti, nedokáží se s tím vyrovnat, a že to prostě POTŘEBUJÍ vědět za každou cenu. Nepotřebují. Žádné takové detaily ohledně nevěry totiž ještě nikdy nikomu nepomohly. Naopak se tím všechno ještě zhorší. Proto nechtějte znát detaily, to je základ a cesta k úspěchu.

Kdo se nedokáže vyrovnat s něčím, co neví, o to méně se mu podaří vyrovnat s něčím, o čemž bude znát každý detail.

A další věc: pokud ani po delší době nevíte, jak se vyrovnat s nevěrou, nemusíte hned propadat panice a řešit situaci rozvodem. Nebojte se v takové situaci obrátit se na odborníka.

Nevěra je pro společnost stále těžko přijatelná

Zdá se to být logické: vždyť nevěra ničí důvěru, která je tak zásadní pro fungující vztah! Ale pokud se na věc podíváme z globálu, možná přijdeme na určitý paradox. Během několika posledních let se náš přístup k sexu uvolnil. Jsme tolerantní ke střídání partnerů, zkoušíme nové sexuální praktiky, navštěvujeme swingers párty, trh zaplavují nové typy erotických pomůcek a porno si na internetu může otevřít každé malé dítě. Přesto je nevěra něčím nepřijatelným.

Tento fakt možná také trochu souvisí s tím, že manželství už přestalo být ekonomickou nutností. Ženy jsou soběstačnější a na manželovi takřka nezávislé. Nejsou pod takovým tlakem, který by je nutil nevěru překonávat, a tak se o to ani nesnaží.

Přesto, že nás obklopuje, je nevěra stále něčím špatným. Společnost ji toleruje snad pouze v případě, kdy týraná žena utíká ze vztahu za pravou láskou.

Zjistila jsem, že můj muž se zamiloval do své kolegyně z práce. Z dohledaných sms a zpráv v soukromé poště jsem zjistila, že ji odmítl. Jako důvod uvedl, že nechce přijít o mě a rodinu. Přesto jí ale vyznal city a já se s tím nedovedu vyrovnat. Cením si toho, že mi zachoval věrnost, ale na druhou stranu – nejsou city taky jistou formou nevěry?
Romana, 36 let

I přesto, že se mnohdy nejedná o nic víc, než úlet, za vším žena vidí útok na svou vlastní osobu. Trápí ji otázky, co na té druhé manžel viděl, co ona sama nemá, co mu u ní chybí a v čem je špatná. Přestává si být jistá sama sebou, což její snahu překonat nevěru vůbec neulehčuje.

Mnohým ženám se zdá být nespravedlivé, že by měly pracovat na zachování vztahu, přestože nevěrný byl manžel, a tudíž by snaha měla být především na něm. Ač to může působit jako neférová hra, je nutné napnout všechny síly a zapojit se na sto procent do zachování vztahu (pokud o to stojíme), ať už vina leží na ní nebo na něm. Vždycky jsou věci, které můžete změnit či zachránit jen a pouze vy, přestože jste situaci nevyvolali.

Zachovat či nezachovat vztah?

Často je celá situace složitá, ale nikdy není od věci stanovit si jistá pro a proti zachování vztahu:

PRO:

 • pokud to partnera mrzí, uznává chybu a chce vše napravit
 • pokud se jedná o jednorázovou akci a krátkodobé zahoření
 • pokud k nevěře došlo například z nudy ve vztahu

PROTI:

 • nevěra se opakuje nebo je dlouhodobá (pozor, i zde ale může existovat východisko, například pokud si partneři stanoví pravidla pro nevěru, vztah může relativně spokojeně pokračovat dál)
 • touha po pomstě a oplacení nevěry nevěrou (tahle situace opravdu nikam nevede)
 • zásadní narušení důvěry

Jak se vyrovnat s nevěrou?

 • řešte věci s chladnou hlavou, dejte tomu čas
 • ujasněte si, jak moc je pro vás důležité zachování vztahu, popřípadě rodiny
 • nezahánějte partnera do kouta
 • nepátrejte po detailech
 • přijměte skutečnost, že vás podvedl
 • dejte mu prostor pro vysvětlení a snažte se z něj vzít to pozitivní
 • neplánujte odplatu
 • zachovejte si sebevědomí
 • buďte trpěliví

Facebook a mobil jako odhalovače nevěry

Partner nevěru obvykle odhalí na základě nalezené komunikace přes sms nebo facebook. V současné době také existuje celá řada špionážních aplikací, které například dokáží vystopovat partnerovu polohu. Málokdo si přitom uvědomuje, že podobný zásah do soukromí je mnohdy horší než samotná nevěra.

Pozor! Nevěru můžete poznat i po hlase... Přečtěte si o tom zde.

Ideální je, pokud se partneři hned na začátku vztahu domluví na tom, kde jsou hranice jejich soukromí. Zda je jejich elektronická komunikace čistě privátní nebo naopak otevřenou záležitostí.

Volný vztah coby všelék?

V praxi se často setkáváme s názorem, že situaci zachrání tzv. volný vztah. Málokdy se však setkáme s tím, že něco podobného dlouhodobě funguje. Dřív nebo později partnerům začne vadit, že ten druhý má nějaký paralelní vztah. Na druhou stranu je volný vztah jistým způsobem, jak nevěru řešit, ať už více či méně účinně.

Fungovat může totiž v zásadě cokoli, na čem se partneři shodnou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru
Zobrazit všechny komentáře (5)