Počkejte!
Vědela jste, že mužete získat
100 kč na první nákup?
Používáním tohoto webu souhlasíte, že využívá cookies pro reklamu.ok
Láska a vztahy

Líbání je mocné … někdy dokonce natolik, že rozhodne o budoucnosti vztahu

Líbání je potěšením. Je součástí milostného aktu i důležitým elementem prvních schůzek s novým objevem. Snad jen podvědomě tušíme, že polibky představují taky zdroj informací, jejichž důležitost není tak úplně zanedbatelná.

V momentě, kdy se oddáváme intenzivnímu polibku, jsou k mozku vysílány signály, jejichž informace mohou rozhodnout o budoucnosti celého vztahu.

Představte si, že se s partnerem po krátkodobé známosti rozejdete jenom proto, že neumí líbat! "Ve vztahu jsou přece důležitější věci, než je líbání!", řeknete si určitě. Jeho důležitost ale rozhodně nepodceňujte. Rozhodnutí rozejít se s jazykově nešikovným člověkem je totiž vědomé a z vědeckého hlediska významné.

Během líbání je aktivováno přibližně 30 obličejových svalů a za minutu této činnosti dokážeme spálit až 29 kalorií.

Líbání je silná chemie, které podléhají hlavně ženy

Během líbání dochází k silným neurochemickým reakcím, jejichž vliv na zrod emocí je poměrně velký. Důvodem je fakt, že v oblasti jazyka a rtů najdeme poměrně vysoké množství nervových zakončení. I když si to neuvědomujeme, při líbání zapojujeme do hry bezmála všechny svoje smysly: chuť, čich, hmat a menší roli hraje i sluch a zrak.

Je však nutné říci, že podobný princip je mnohem bližší ženám než mužům.

Téměř 50 % žen, které zjistí, že jejich partner neumí líbat, se rozhodne pro ukončení vztahu, přestože jim je muž jinak sympatický.

Jak to mají s líbáním muži?

Pánové si přece jenom více zachovávají chladnou hlavu a uvažují praktičtěji. Ať už se líbají s ženou, kterou vidí poprvé a nebo s manželkou, se kterou už jsou celé roky, polibek je pro ně pořád jenom polibek. Mnohem větší váhu přikládají celkové přitažlivosti. Pokud se jim žena líbí a je jim sympatická, nikdy by je nenapadlo ukončit rozvíjející se vztah jenom proto, že jejich protějšek neumí líbat. Mužům se v mozku totiž uvolňují endorfiny bez ohledu na to, koho a jakým způsobem líbají.

Díky uvolňování endorfinů je odbouráván stres. Pokud se líbáme opravdu dlouho, pročistí se nám dokonce dýchací cesty.

  • Muži totiž z hlediska evoluce mají v sobě zakódovaný úkol oplodnit co nejvíc žen, a proto je musí umět snadno a rychle posoudit. I v dnešních dobách je proto pro muže nejdůležitější, jak žena vypadá, jaká má prsa, jestli je hezká v obličeji.
  • Ženy naopak vybírali mezi samci toho nejsilnějšího, který by byl schopný zajistit jim zdravé potomky. Proto u žen dodnes hrají důležitou roli i zdánlivé maličkosti jako třeba umění líbat.

Vzpomínáte si na svůj první polibek se současným partnerem? Probíhalo vám v momentě, kdy jste se líbali, něco hlavou a nebo jste se oddávali pouze samotnému prožitku?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru
Zobrazit všechny komentáře (5)