Počkejte!
Vědela jste, že mužete získat
100 kč na první nákup?
Používáním tohoto webu souhlasíte, že využívá cookies pro reklamu.ok
Láska a vztahy

Mladý muž a starší žena: ideální partnerství nebo vztah odsouzený k záhubě?

Éra moderního věku často bourá hranice mezi obvyklým a neobvyklým, mění zarytá dogmata a relativizuje hodnoty. Není proto ničím výjimečným, setkáme-li se s ne zrovna konvenční dvojicí mladého muže a starší ženy, která věk svého partnera výrazně převyšuje. I přes veškerou toleranci, ať už upřímnou či hranou, tento nesoulad v podobném partnerství vnímáme a nutí nás přemýšlet nad celou řadou souvislostí.

Co ho na ni vzrušuje? Proč si raději nenajde nějakou mladou holku? Léčí si snad ona nějaké mindráky? Vždyť by to mohl být její syn!

Veškeré představy o "normálním" vztahu podobně atypická partnerství bortí a i ten, který proti vztahům starší ženy a mladšího muže nic nemá, svou zakořeněnou zvědavostí začne pátrat po logickém odůvodnění takového partnerství. Proč?

Jednoduše kvůli zažitým a mnohdy nesmyslným tezím o věkově nevyrovnaných vztazích, které prostě nejsou "v pořádku". V souladu s tvrzením našich rodičů, prarodičů, učitelů a vychovatelů, podobné vztahy zkrátka nikdy nemohou fungovat. Věkové rozdíly se proto v našich myslích usídlily jen coby přechodná vzplanutí, která jako každý povrchní flirt časem vychladnou. Chtě nechtě, myslíme si pak i my sami že heterosexuální vztah s velkým věkovým rozdílem nemůže mít jiný dopad, než negativní.

Žena si dokazuje, že ještě není na odpis, a mladík se žene za uspokojením vlastních tužeb, kterých by se mu u mladé ženy nedostalo - anebo je v tom čistá láska?

Syndrom chybějící matky

Musí tušit, že jejich vztah bude řada lidí zavrhovat, ale přesto se do něj vrhne. V čem tkví motivace mladého muže začít si s někým, kdo by mohl být jeho matkou? Opravdu vše pramení z čisté lásky a nebo mladému muži imponuje jakási syntéza milenky a matky v jednom?

Je nutné si uvědomit, že jednoznačná odpověď prostě neexistuje, a že při úsilí o objasnění těchto otázek se budeme vždy setkávat s případy vybočujícími z veškerých pokusů o zevšeobecnění. Přesto můžeme uvést jeden z důvodů, proč si mladý muž hledá coby partnerku starší ženu. Jedná se především o muže, kteří ve své partnerce zároveň hledají maminku, nejčastěji podvědomě z důvodu absence jednoho z rodičů v dětství (především právě matky) nebo kvůli špatným vztahům, kteří oni sami se svými matkami měli. Jednoduše řečeno, takovému muži chyběl v dětství vzor pravé matky.

Ráda bych zde uvedla jeden z případů, se kterým jsem se sama setkala. Jeden z mých dobrých kamarádů mi kdysi vyprávěl o svých rodičích. Otec pracoval v armádě, ale i přes svou velitelskou funkci byl doma naprosto podřízen manželce, která o veškerém dění v rodině rozhodovala. Právě matka byla oním tahounem, zastávajícím v rodině jak ženské, tak chlapské záležitosti. Můj kamarád díky tomu vyhledává vysoce submisivní partnerky. Zvláštní však je, že na jeho mladšího bratra mělo dění v rodině opačný dopad: už 5 let žije s o 16 let starší ženou, u které, jak sám říkal, hledá především mateřský přístup, schopnost rozhodnout i za něj a jednoznačnou dominanci. Přizpůsobit svůj život právě jí mu nedělá sebemenší problémy.

Ve zmíněné rodině sice mateřský prvek nechyběl, nicméně se jedná o jasný důkaz toho, jak má právě matka silný vliv na chování svých synů.

Michal (32): Bývalý spolužák mého kamaráda také vyhledával pro vztah pouze starší ženy a jednou jsem se ho zeptal proč. Ihned začal mluvit o svém dětství, kdy otec opustil rodinu, když mu bylo teprve 7 let. Matka na to reagovala častým střídáním partnerů, domácnost byla neuspořádaná, neuklizená, matku nic nezajímalo a mnohdy v lednici kromě zbytku hořčice a krabicového vína nebylo vůbec nic. Bylo mi hned jasné, že u starších žen hledá kromě partnerky především právě maminku, která mu celý život chyběla.

Ať už k věkově asymetrickému vztahu vede cokoli, jisté je, že může být mnohem hodnotnější než celá řada partnerství, tvořených dvěma lidmi přibližně stejného věku. I vztahy starších žen a mladých mužů mohou být mimořádně přínosné a kvalitní a i netypické věkové uspořádání může dvěma lidem plně prospívat.

Jak by se k podobným vztahům mělo chovat okolí? Především se neřídit podle zajetých stereotypů a vztah vždy hodnotit individuálně (pokud vůbec).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru
Zobrazit všechny komentáře (5)