Počkejte!
Vědela jste, že mužete získat
100 kč na první nákup?
Používáním tohoto webu souhlasíte, že využívá cookies pro reklamu.ok
Láska a vztahy

Muž u porodu: ztráta chuti na sex a trauma

Šťastný pár spolu čeká dítě, porodu se účastní i tatínek a žena sní o spokojeném manželství, zdravém miminku a po uplynutí šestinedělí snad i milování, které páru bylo minimálně několik týdnů odpíráno. Jenže všechno je jinak. Muž nejeví zájem o dotyky, natož sex. Co se stalo? Důvodem je v celé řadě případů přítomnost muže u porodu!

Nechceš být se mnou u porodu? Jsi zbabělec!

Muž u porodu pro naše maminky a babičky představoval něco naprosto nereálného. Doprovod na porodním sále byl takřka vyloučen a ženám byl při porodu k dispozici "jen" lékařský tým. Současná situace je zcela opačná, a tak je dnes spíš výjimkou, když muž u porodu není. Je to však správně? Rozhodně ne ve všech případech!

Porod je bezpochyby jedním z nejsilnějších zážitků v životě člověka. Ženě přináší nesmírnou bolest odměněnou radostí ze zdravého potomka. Muži však porod mnohdy vnímají jinak a výsledkem může být doživotní trauma a nechuť na sex s manželkou. Vidět ženu zkrápěnou potem, v bolestech, které si on sám možná jen těžko dokáže představit, pozorovat hlavičku, deroucí se z krvavého kráteru a poté i placentu, prostě není všední zážitek a je zcela pochopitelné, že na některé z mužů může mít negativní dopad.

Už jen z tohoto důvodu by muži neměli být nuceni k asistenci u porodu. Sami moc dobře cítí, že tak těžkou situaci nezvládnou, a že ženě svou přítomností třeba i víc uškodí, než pomohou, nemluvě o následcích v podobě citového ochladnutí a ztráty chuti na sex. Přání muže by se v tomto ohledu měla žena vždy snažit respektovat, byť je to právě ona, která má u porodu hlavní roli.

Madonin komplex

Madoniným komplexem jsou nazývány právě potíže, které muži způsobí přítomnost u porodu. Po traumatickém zážitku se na svou ženu přestává dívat jako na atraktivní milenku, ale pouze jako na rodičku, resp. matku svého dítěte. Tento stav obvykle odezní sám po nějaké době, zpravidla několika málo měsících. V celé řadě případů však naopak může vést až k rozchodu nebo hledání útěchy u milenky.

V dřívějších dobách muž k porodu prakticky neměl přístup. O vše se starala porodní bába a rodička měla kolem sebe ženy jí blízké. Novorozené miminko bylo muži ukázáno už umyté, zabalené v zavinovačce a to samé platilo i pro ženu, kterou muž navštívil v době, kdy už bylo po všem. Vyhnul se tak nepříjemným pohledům na krev i bolestným výkřikům.

Tato situace se však změnila s nemocnicemi, kde je všechno téměř dokonale anonymní a žena se zde ne vždy musí cítit dobře. Porody probíhají jak na běžícím pásu a žena má mnohdy dojem, že je snad jen pouhým kusem masa. Není proto divu, že by v okamžik porodu u sebe ráda měla někoho blízkého...a tak byla tato role vložena do rukou manželům. Je to však správně? Nechránil tradiční způsob porodu muže od zbytečného trauma?

Jak z nežádoucí situace ven?

Muži by se v první řadě měli snažit se s traumatem po porodu vypořádat a úlohou ženy je, aby mu v tom pomohla. Jak? Mnohdy stačí požádat babičku o hlídání miminka a udělat si čas jen sami pro sebe. Ani po narození dítěte totiž nejste jen máma a táta, ale především také partneři! Dobrá večeře, kino a mnohdy třeba jen procházka a povídání si o běžných věcech nesmírně pomůže!

Často je řešením ženino vzbuzení atraktivnosti, například vyjde-li si s kamarádkou ven zacvičit nebo pořídí-li si prádlo, které zakryje tělesné nedostatky po porodu.

Byť je to někdy těžké, důležité je na partnera netlačit a sex si nevynucovat, protože výsledek je ve většině případů zcela opačný. Zpočátku stačí letmé dotyky a hlazení, nebo jen pouhá náklonnost.

Když je problém jinde

Ne vždy je příčinou mužské frigidity trauma z porodu. Mnohdy je důvodem fakt, že žena o sebe po porodu méně dbá a muže přestala fyzicky přitahovat. Postava deformovaná porodem už přirozeně není tolik atraktivní jako předtím, nicméně nejde o neřešitelný problém.

Velmi často je jádrem problému fakt, že žena nemá na muže čas, což je logické, ale nikoli nezměnitelné. Muž se pak cítí odstrčený, žárlí na dítě, které si veškerý manželčin čas vydobývá pro sebe a situace se pak může pouze zhoršovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru
Zobrazit všechny komentáře (5)