Počkejte!
Vědela jste, že mužete získat
100 kč na první nákup?
Používáním tohoto webu souhlasíte, že využívá cookies pro reklamu.ok
Láska a vztahy

Nevěra v manželství jako denní chleba

Nevěra je něco jako epidemie. Je všude, kam oko dohlédne a my ji pomalu přestáváme vnímat jako něco výjimečného. Každý z nás zná někoho, kdo byl nevěrný a většina lidí se nevěry dopustila. Nevěra v manželství a partnerství obecně se pomalu začíná stávat běžnou součástí vztahů.

Je skutečně tolik těžké žít šťastně s jedním partnerem? Nejspíš ano, protože to málokdo dokáže. Ale každý po věrném manželství tajně touží.

"My máme volné manželství."

...řekla jedna moje známá před ostatními kamarádkami a rozhlédla se, jako by snad čekala potlesk. Netuším, co běželo hlavou ostatním, ale mě neskutečně rozesmála. Opravdu si někdo může myslet, že sexuální svoboda manželství (partnerství) prospívá? Bože, jaký sebeklam!!

"Volnost ve vztahu" zní sladce jako med. Tolerance nevěry je ale ničivá. Nevěra je jako virus napadající zdravé vztahy. Většina z nás se jím nakazí, ale každý se mu brání.

Věrný vztah je totiž tajným snem každého z nás. Co může být vzácnějšího než partner, který nás miluje celý život, je nám zcela oddaný a nikdy by nás nepodvedl? Pro vztah nic hodnotnějšího než věrnost NEEXISTUJE. Že nevěru dokážete tolerovat?

Že občasný úlet vlastně nevadí? Obrovská lež maskovaná za pózou frajerství. Lidé si velmi dobře uvědomují své slabosti a nevěra je jednou z nich, bohužel velmi častá. Přesto, že každý touží po věrném vztahu, málokdo ho v životě dosáhne. Co pak lidem zbývá? Maskovat svůj nedostatek v podobě nevěry za velkorysá slova jako "tolerance" a "svoboda". Ve skutečnosti je to pouhý sebeklam.

Jeden můj známý má krásnou mladou manželku, hezkou a chytrou dcerku, rodinný domek, perfektní práci, ... a milenku na každé služební cestě. Ptala jsem se ho proč manželku podvádí, když má vlastně všechno, na co jen obyčejný člověk pomyslí? "Protože už to mezi mnou a manželkou nefunguje tak jako kdysi.", odvětil. To, že má milenky, před okolím nijak neskrývá a tváří se jako těžký frajer.

Co je tak frajerského na nevěře? Zahnout dokáže každý ňouma. Věrné manželství je snem každého z nás. Bez výjimky.

Nevěra je špatná a lidé to vědí

Pokud se nevěra zjevuje kolem nás, v manželstvích našich známých a kamarádů, jde jaksi mimo nás. Je to něco zlého, ale ne neobvyklého. Pokud se ale dotkne přímo nás, našeho vztahu, je to tragédie, se kterou se vyrovnáváme jen hodně těžko. Nevěra devastuje manželství.

Víc jak 90% lidí považuje věrnost za nejdůležitější předpoklad spokojeného vztahu a od svého partnera ji vyžaduje.

Zároveň však během manželství bylo alespoň jednou nevěrných 64% mužů a 46% žen. Vyjde-li nevěra najevo, v drtivé většině případů vede k zániku manželství.

Když jsem se dozvěděla, že mě manžel podvádí, zhroutil se mi celý svět. Bylo mi pětatřicet, měli jsme s manželem dvě malé děti a chodit jsme spolu začali přesně před devíti lety. Vždycky jsem mu věřila. Nevěra v manželství pro mě byla tabu a nikdy jsem neměla pochyby o jeho věrnosti. Údajně šlo jen o jednorázovku na nějakém večírku, kde se opil. Trvalo tři roky, než jsem vůbec byla schopná začít ho vnímat jako dřív, ale do normálu se vztah nevrátil nikdy. Od té dobu už mu nedůvěřuji. Radka, 41 let

Nevěra manžela mě zasáhla na celý život. Byli jsme spolu 8 let, žádné konflikty jsme neměli, jen jsme se potýkali s běžným rodinným zatížením, starostmi a stereotypem. Připadala jsem si roky péče o děti a prací vyčerpaná, ale nedá se říci, že bych byla nešťastná a už vůbec by mě nenapadlo hledat povyražení jinde. Manžel to měl bohužel jinak. Začal si něco s kolegyní z práce a poměrně dost se v tom motal. Nakonec jsme kvůli dětem zůstali spolu, ale bylo to peklo. Jeho nevěra uškodila nám všem a nevěřím, že se mi někdy podaří vyrovnat se s tím. Klára, 38 let

Vyzkoušet si následky nevěry

Nevěrníci často uvažují okamžikem. Někdo se jim líbí, a tak se s ním vyspí, začnou si románek, užívají si. Procitnutí zažijí až když poznají, jaké jejich radovánky mají následky.

Všichni, kteří se vrhnou do mimomanželské aférky, by si měli včas uvědomit, že jejich konáním může zcela ztroskotat pevný vztah, který trvá několik let. Že hluboce raní svého partnera, kterého nevěra strašně zasáhne a způsobí mu citové utrpení. Opravdu někomu tohle všechno stojí za chvilkovou slabost?

Nevěra na denním pořádku

Vliv na pohled na nevěru má celková atmosféra ve společnosti. Působí na nás filmy, časopisy, internet a my si zvykáme na to, že nevěra k životu prostě patří. Evoluční hledisko dokonce střídání partnerek u mužů povyšuje na jakýsi přírodní zákon. Samozřejmě se jedná o mimořádně směšný postmoderní mýtus.

Páry, které věrně bok po boku prožijí celý svůj život, bohužel žijí v ústranní. Svět je nijak nemedializuje, přestože jsou tisíckrát spokojenější než nevěrné páry, a přestože se ve svém životě necítí být o nic ošizeni.

Zraky veřejnosti se naopak věnují klasickým i nejbizardnějším typům nevěry: u obyčejných lidí, slavných osobností i politiků. Veřejnost pak získává dojem, že nevěra je normální. Zbývá jen krůček k tomu, abychom na nevěrníky pohlíželi jako na jedince, kteří chudáci nemohli jinak, a které prostě musíme chápat a tolerovat.

Věrnost není slabost, nevěra ano

Věrnost v pozitivním slova smyslu naše společnost chápe snad už jen ve spojitosti s firmami a obchodními řetězci. "Věrnost se vyplatí", hlásají reklamní letáky. Tak trochu ale zapomínáme, že v manželství a vztazích to platí dvojnásob.

Věrnost vztahu propůjčuje zcela jedinečný charakter. Sdílet sexuální intimitu jen se svým partnerem je ten největší posilovač vzájemné důvěry. Manželství je poté jako prostor, kam nikdo jiný nesmí. A tak by to mělo být.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru
Zobrazit všechny komentáře (5)