Počkejte!
Vědela jste, že mužete získat
100 kč na první nákup?
Používáním tohoto webu souhlasíte, že využívá cookies pro reklamu.ok
Láska a vztahy

Opadá po letech chuť na sex nebo se nám jen nechce?

Partnerský sex a intimita mezi manželi - velmi často diskutované téma, sledované pravidelnými statistikami, z nichž bylo zjištěno, že Češi se v průměru milují dvakrát týdně. Pravdou ovšem je, že naše představa o ideálním milostném životě jsou tři sexuální styky za týden. Proč se nám sexu nedostává podle našich představ?

Zkušenosti každého z nás určitě ujistí o tom, že naplnění sexuálních tužeb má vysoký vliv na celkovou životní pohodu člověka. Kromě intimního potěšení má sex vliv na:

  • momentální bezstarostnost a blaženost
  • vědomí vlastní intimity, vnímání těla a prožitků
  • probuzení vášně a zároveň příjemnou relaxaci
  • imunitu člověka
  • dobrou náladu

Lidé s dostatkem sexu disponují větší energií, jsou mnohem šťastnější, kreativnější a spokojenější.Prožitek z milování, to není jen fyzická složka, ale i duchovní podstata, komplexní zážitek.

Ideály jsou jiné než realita. Proč?

Průměrně se milujeme dvakrát týdně, ale rádi bychom třikrát. Zvážíme-li fakt, že do statistik jsou zahrnuty i páry, které se milují několikrát denně v opojení čerstvé zamilovanosti, počet styků u dlouhodobějších párů a manželů bude pravděpodobně ještě žalostnější. Výjimku nepředstavují ani páry milující se párkrát do roka a nebo vůbec, setrvávající ve vztahu pravděpodobně z jiných důvodů než je fyzická přitažlivost a pocity souznění. Co nejčastěji podobné stavy zapříčiňuje?

Špatná sexuální osvěta

Naše společnost bere sex jako prostředek k uvolnění touhy a energie, honbu za orgasmem, který někteří lidé vlastně ani neprožijí pokaždé, když se milují. Sexuální osvěta je v naší republice jednoznačně nedostatečná a omezuje se prakticky jen na povinné školní přednášky o riziku AIDS, prvním pohlavním styku a možnostech antikoncepce.

O sexu se stydí mluvit většina rodičů, učitelů a mnohdy je to nelehký úkol i pro psychology, což je chyba.

Řešení tohoto problému je ale poměrně složité a spočívá v celospolečenské změně.

Pohasínající touha

To, že s přibývajícími společně prožitými lety zákonitě opadá touha na sex s partnerem je už něco jako zažitá norma. Po prvotním opojení a nabažení se sexu do sytosti se vztah podvědomě přehoupne v přátelství, děti jsou zplozeny a úkol splněn. Vášeň pohasne a touha vyprchá.

Touhu milovat se neustále a pořád zažil asi každý, kdo byl někdy zamilovaný. U koho se pak zamilovanost přehoupla v trvalý vztah může asi taky potvrdit, že chuť na sex postupně opadala, partner/ka ztrácel/a na atraktivitě a únava mnohdy byla mnohem silnější než chuť na cokoli, co zavánělo intimitou.

Je tenhle posun skutečně nevyhnutelný? To bude zřejmě věc názorů, nicméně osobně jsem přesvědčená, že není. Pokud se svou sexualitu naučíme vnímat jinak, než jen prakticky, situace se změní.

Individualita

Dalším možným vysvětlením je nepopiratelný fakt, že každý z nás jsme individuální, máme jinak nastavené preference a sexuální potřeby. Jestliže se muž se ženou nemiluje způsobem, který ji zcela naplňuje nejen fyzicky, ale i psychicky, ztrácí nejen ona dotyčná, ale i její partner, o tuto součást jejich vztahu postupně zájem.

Zkuste někdy při sexu zapomenout na sex samotný a věnujte se víc hře, zapojte do ni všechny smysly a prožívejte opojení z každého doteku, slova, pohledu. Nemyslete na orgasmus, ejakulaci, zkrátka na to, co bude a co nastane. Mnohem lépe si totiž pak vychutnáte to, co probíhá právě teď.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru
Zobrazit všechny komentáře (5)