Počkejte!
Vědela jste, že mužete získat
100 kč na první nákup?
Používáním tohoto webu souhlasíte, že využívá cookies pro reklamu.ok

Máte za sebou příjemný večer a úžasné milování. Cítíte k partnerovi silnou náklonnost a chcete si s ním po tom nádherném zážitku povídat. Chcete, aby vám řekl, jak strašně vás miluje, jak se mu to líbilo a že jste nejlepší žena jeho života. Jenže váš partner místo toho všeho usne jako špalek a jediným jeho projevem je spokojené oddychování, v tom horším případě chrápání.

Jen málokterá žena má pro to pochopení. Vidí v tom známku partnerovy bezohlednosti a sobeckosti. Vědci však prokázali, že muži jsou v tom nevinně.

Ona: "Miláčku?" On: "Hmm?" Ona: "Bylo to nádherný! Jsem strašně ráda, že jsme dneska nechali děti u babičky, protože ten večer neměl chybu. Měli bychom to tak dělat častěji, že?" On: "Chrrrr...."

Hormon rychlejší než narkóza

Pokud si, milé ženy, myslíte, že důvodem partnerova rychlého usnutí ihned po milování je jeho čirá bezohlednost, pak se pletete. Muž za to v podstatě nemůže. Na vině je totiž hormon s názvem prolaktin, který se uvolní s orgasmem, zaútočí na krevní oběh a způsobí neodolatelnou touhu spát.

Faktem je, že mnohdy je to pěkná rychlovka. Kolikrát ani narkóza neúčinkuje rychleji!

Hormon prolaktin produkuje přední lalok podvěsku mozkového. U žen je nezbytným hormonem pro růst mléčné žlázy a k navození produkce mléka po porodu. U mužů prolaktin ovlivňuje růst předstojné žlázy a ovlivňuje libido (také u žen). Jestliže je prolaktinu v těle hodně, muž se po orgasmu cítí unavený (podobně jako žena po porodu).

Role prolaktinu ve hře orgasmu

S orgasmem se do těla vyplaví adrenalin, noradrenalin a především zmíněný prolaktin, který dává tělu signál, že by si mělo na chvíli odpočinout. Je vědecky dokázané, že prolaktin ovlivňuje také hladinu dopaminu, který má vliv na kontrolu pohybu, bolest i radost, a který je také zodpovědný za to, že při orgasmu prožíváme rozkoš.

Po prožitém orgasmu hladina dopaminu klesá, kdežto prolaktin stále působí, tlumí jeho účinky a předává tělu (především pohlavním orgánům a mozku) informaci o tom, že proběhl prožitek z orgasmu, a že je třeba vyhodnotit, zda byl dostačující či nikoli. Jak asi správně tušíte, prolaktin má nepřímý vliv na to, zda se po orgasmu ještě chceme milovat či ne.

Člověk, u nějž hladina prolaktinu v těle po orgasmu opadá rychleji, je schopen se pak také ihned po akci milovat znovu.

Prolaktin u žen

Jak již bylo řečeno, prolaktin se nevyskytuje jen v mužském, ale i ženském těle. Jeho hladina v krvi se po orgasmu zvedá až o 300%! Proč tedy ženy po orgasmu také neusínají? Úplně jasná odpověď na tuto otázku zatím není zcela podložená, nicméně vliv může mít i fakt, že:

  • žena orgasmu dosahuje méně častěji než muž
  • muž při sexu vynakládá větší fyzickou sílu, a proto je po milování víc unavený

Existuje muž, který po orgasmu neusíná?

Samozřejmě. A důvodů může být hned několik, například nižší hladina prolaktinu nebo prostě jen to, že se ještě necítí unavený.

Můj muž po orgasmu ne vždy usne. Řekla bych, že asi tak z 50%. Na nějaké povídání a mazlení ale taky nemá náladu, což mi docela vadí. Obvykle se ke mně jen přitulí, hladí mě a poslouchá. Někdy se kouká na televizi a často se jde najíst. Někdy dokonce připraví nám oběma obložený talíř! Mirka

Ženy netouží jen po sexu a někdy po milování brečí

Muži berou sex víc biologicky, zatímco žena se po milování chce ujistit, že jejímu partnerovi nešlo jen o sex. Kromě toho ženy po sexu ovlivňuje oxytocin, kterému se také někdy říká "mazlící hormon". V ženách vyvolává touhu tulit se a mazlit.

Mozek ženy po sexu produkuje "hormony štěstí" (serotonin, dopamin a endorfiny). Někdy je nával těchto hormonů tak silný, že se žena po milování rozpláče. V takové situaci je nejlepší počkat, než se hormony zase uklidní a nával emocí sám přejde. Muži si však toto počínání vykládají špatně. Myslí si, že partnerka po sexu pláče proto, že podal špatný výkon, a že se jí milování nelíbilo.

Zatímco mužský orgasmus je vnější a ejakulace symbolizuje únik energie, žena prožívá vyvrcholení vnitřní explozí energie. Proto ženám po milování zbývá ještě dostatek sil na mazlení a povídání si. Sex pro ženu orgasmem nekončí. Naopak po něm může být ještě více vzrušená a odchod partnera do říše snů vnímá jako zklamání. Mark Leyner a Billy Goldberg, autoři knihy Proč muži po sexu usínají?

Muž má po sexu dojem dobře splněného úkolu, obzvlášť tehdy, dovede-li ženu k orgasmu. Žena touží po intimitě, sdílení pocitů a mazlení. Má touhu rozebírat jejich vztah nebo aspoň to, co zítra uvaří k obědu.

Muži po sexu usnou, protože se ženy nepromění v pizzu. z knihy Muži, láska a sex: Kompletní příručka pro ženy - Dave Zinczenko

Co všechno muži po sexu kromě spánku nejčastěji dělají?

  • Jedí a pijí - sex, to je přece jenom značný výdej energie, a tak nejsou žádnou výjimkou muži, kteří si po sexu neváhají usmažit řízek nebo slupnou tlačenku s cibulí
  • Dívají se na televizi - co může být lepší, než si po sexu pustit závody Formule 1, že?
  • Zapálí si cigaretu - klid a cigareta je po sexu něco jako třešnička na dortu!
  • Kontrolují svůj účet na sociálních sítích - zejména muži mladších ročníků do 35 let. Málo jich rozhodně není. Výzkumy uvádí, že 36% lidí si ihned po sexu zapíná internet a kontroluje novinky na sociálních sítích.
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru
Zobrazit všechny komentáře (5)