Počkejte!
Vědela jste, že mužete získat
100 kč na první nákup?
Používáním tohoto webu souhlasíte, že využívá cookies pro reklamu.ok
Láska a vztahy

Proč se mladí muži bojí závazků?

Představa závazku podle ženy: svatba, rodina, děti.

Představa závazku podle muže: snaha o věrnost, pokud mám zrovna partnerku nebo manželku.

Špatně nastavený systém?

Mladí muži se dnes do závazného vztahu a především do svatby nijak zvlášť nehrnou. Důkazem jsou jednak vše říkající statistiky a samozřejmě také fakt, že celá řada párů spolu žije na psí knížku, partneři neuvažují o svatbě ani v době, kdy se jim narodí dítě a spousta žen své děti vychovává sama, bez manžela. Praxe v dobách předchozí generace fungovala zcela jinak. Pokud dívka otěhotněla, bylo takřka povinností toho, s kým dítě čekala, aby si ji vzal. Prakticky smýšlející lidé tvrdí, že důvodem byl režim, který, narozdíl od dnešního systému, mladým párům sliboval četné výhody. Je právě toto ale pravý důvod?

Koncem 19. století by se četnost svateb dala přirovnat k běžícímu pásu a najít volný termín svatby rozhodně nebylo lehké. Velká rozvodovost a snížení počtu svateb nastalo až v 90. letech 20. století. Nutno ale říci, že na sklonku 19. století tehdejší systém nijak nepodporoval svobodné matky, neexistovaly sociální pracovnice slídící po nedostatcích rodičů a dokonce ani rozvodoví advokáti. Doba byla zkrátka jiná a systém obecně přál manželství.

Manželství jako důvod k posměchu

Dnes je manželství častým zdrojem posměchu. Pomyslný chomout, konec svobodného života a nezávazných vztahů. Pokud má muž přispívat svou výplatou do rodinného rozpočtu, smějí se mu ostatní, že musí doma po výplatě udělat "stojku" a další a další nesmyslné příklady.

Roman (23): "Zatím ještě studuji vysokou školu, bydlím u rodičů a užívám si svobodného života. Vážný vztah nemám, ale ani v nejmenším se mu nebráním. Myšlenky na svatbu, děti a rodinný život mě ale naprosto děsí!"

Strach mladých mužů ze svatby má ve většině případů kořeny v myšlence, že ho partnerka ochudí o veškerou svobodu. Byl ale muž před svatbou skutečně svobodný? Muž jednoduše touží po příchodech a odchodech z domu kdykoli on uzná za vhodné, po nikým neomezovaném množství sexuálních partnerek a chvilce soukromí, pokud se mu zrovna nechce mluvit. Zároveň ale v určitém věku začnou muži toužit po rodině, lásce, dětech. Jednoduše řečeno, muži touží po všem. Nutno také podotknout, že ženy obvykle v první řadě netouží po tom, aby muži ubírali na svobodě.

Polygamie jako záminka

Pravdou samozřejmě je, že muži v sobě nemají zakódovanou monogamii. Právě naopak. Z důvodu zachování rodu bylo logické, aby měl muž co nejvíce partnerek. Polygamie u ženy naopak nemá vlastně žádný smysl, vezmeme-li v potaz například to, že devět měsíců žena čeká dítě stejně pouze s jedním partnerem. Mozek muže zkrátka nikdy k monogamii naprogramován nebyl, a právě to je jeden z důvodů, proč muži sňatek odkládají a ti ženatí mají mnohdy problém, zachovat věrnost své ženě. Vyjma některých, je tomu stejně i u většiny živočišných druhů.

Vítek (29): "Se svou současnou partnerkou jsem už téměř 3 roky a za tu dobu jsem jí byl jednou nevěrný. Nic víc než sex to pro mě ale neznamenalo a svou přítelkyni kvůli tomu rozhodně ztratit nechci."

Proč je ale polygamie pouhou záminkou k nevěře a neochotě k závazkům? Protože narozdíl od ostatních živočišných druhů je lidský mozek rozvinutý a vybavený velkými předními laloky, díky kterým jsme schopni se rozhodnout, co uděláme a co ne. Výmluva na vrozenou polygamii je proto zcela scestná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru
Zobrazit všechny komentáře (5)