Počkejte!
Vědela jste, že mužete získat
100 kč na první nákup?
Používáním tohoto webu souhlasíte, že využívá cookies pro reklamu.ok
Láska a vztahy

Sex i po letech bouřlivý jako na začátku vztahu? Naprostý mýtus!

Mít po řadě společně prožitých let sex stejně vášnivý jako na samém začátku? Odborníci tvrdí, že je to holý nesmysl. Přesto někteří takto o svém sexuálním životě mluví. Znamená to, že dotyční lžou nebo že se odborníci pletou?

Nedávno jsem se sešla s kamarádkou, která je se svým manželem už 13 let. Chlubila se, že v posteli je to mezi nimi perfektní. Sex si zpestřují hračkami ze sexshopů a neustále po sobě touží. Trochu jsem jí záviděla, protože sex s manželem po téměř osmi letech co jsme spolu, spíš skomírá. Martina (40 let)

Pokud i váš sexuální život po několika společně prožitých letech chřadne, nemusíte se cítit méněcenně. Vaše situace je totiž normální a zcela běžná. Každý pár totiž prochází různými etapami sexuálního života.

To, že si během prvních pár měsíců vztahu v posteli dokonale rozumíte, ještě neznamená, že se váš vztah za dva roky nato nemůže ocitnout v troskách.

Během partnerství procházíme různými etapami sexuálního života. Chcete vědět, ve které se právě nacházíte? Jak možná sami tušíte, jako první nastupuje poblouznění.

Fáze první: sex vždy a všude

Limerence. Tak zní odborný výraz, který označuje období vrcholného poblouznění partnerů. Jedná se o dobu, kdy se s partnerem milujete ihned poté, co se za vámi zavřou dveře bytu, kdy po sobě toužíte prakticky vždy a všude. Humorné je, že si partneři myslí, že toto období bude trvat pořád, a že jejich soulad v posteli značí soulad v partnerství po zbytek života. Jak již bylo řečeno, je to jen poblouznění, které netrvá ani rok.

Dopad na tvrdou zem a první boje

Přibližně po roce vztahu nastává procitnutí, hormony se pomalu zklidňují a my v sexu k partnerovi pociťujeme hlubší zájem. Frekvence vzrušujících rychlovek už není tak vysoká.

Právě v tomto období konečně budete mít možnost poznat hladinu partnerova libida a to, zda si s ním v sexu budete rozumět i nadále.

Po tomto klidnějším období následují obvykle boje. Sex je využíván jako zbraň například tak, že jeden z partnerů o něj toho druhého záměrně ochuzuje. Jedná se o období přibližně po druhém roce vztahu. Tehdy pravděpodobně poprvé pocítíte nechuť milovat se s partnerem.

Zkoumání a žárlivost

Rozdíly mezi vámi oběma se prohlubují, a to nejen v sexu, ale i v životě. Toto období je jakousi zkouškou tolerance a otevřenosti k novým milostným technikám. Každý z partnerů se vůči tomu druhému vymezuje a podniká různé věci sám za sebe, což samozřejmě probouzí k životu žárlivost.

Zároveň se však v tomto období může vyskytnout stav podobný počátečnímu poblouznění, zvlášť když partneři musí přečkat nějaké odloučení.

Děti na scéně a sex z povinnosti

Po nějaké době se partneři dostávají do nové role - role rodičů. Děti jsou na prvním místě a intimní záležitosti jdou stranou. Nechuť k sexu často pramení z únavy, nervozity a fyzického vyčerpání.

Sex v této etapě se dá nazývat spíš udržovacím. Tahle doba obvykle trvá po dva roky od narození dítěte.

Důležité je, aby partneři k sobě vzájemně cítili pocit jistoty a bezpečí. Pak milování ze zvyku a fyzických potřeb ustojí mnohem snáze.

Nejkritičtější období nastává po společně prožitých 11 letech

Partnerství se podle průzkum nejčastěji rozpadají právě okolo 11. roku společného života.

Sex s krůčkem do důchodu

V této době už obvykle s partnerem žijete sami, děti vyletěly z hnízda a možná jste se i museli poprat se smrtí rodičů. Sex v této fázi není ničím závratným, nicméně je kvalitní. Partneři totiž využívají čas, který mají jen sami pro sebe a často i v tomto věku objevují něco nového, jak u partnera, tak i ve svých vlastních možnostech.

Návrat na začátek?

Všechna zmíněná úskalí překoná snad jen málokterý vztah. Pokud budete patřit mezi "vyvolené", milostný život pro vás v tomto období bude romantický a emočně silný. Sice se nebudete milovat tak často jako na začátku, ovšem k partnerovi budete mnohem více vnímavější a cilivější.

Podělte se s námi o to, ve které etapě se nacházíte právě vy, a která je pro vás rozhodně nejlákavější!

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru
Zobrazit všechny komentáře (5)