Počkejte!
Vědela jste, že mužete získat
100 kč na první nákup?
Používáním tohoto webu souhlasíte, že využívá cookies pro reklamu.ok
Láska a vztahy

Síla mocné evoluce: podle čeho si vybíráme partnery?

Napadlo vás někdy proč jsou u druhého pohlaví mnohem úspěšnější "hezouni" a třídní krásky? V pohádkách se sice občas stane, že si princezna z lásky vybere chudého nádeníka, ale v reálném životě je tomu tak málokdy. Evoluční psychologie dokonce zmiňuje určité zákonitosti s univerzální platností, na základě kterých si partnery vybíráme. Že vítězí láska? Krutý omyl!

Dnes je sice situace trochu jiná, ale v podstatě je stále ještě výběr vhodného partnera vysoce důležitý spíš pro ženy. Pro muže totiž sex znamenal pouhou ztrátu spermií, jejichž množství za jednu soulož je vzhledem k celkové produkci zanedbatelné. Žena to nikdy tak jednoduché neměla. Pokud by si partnera vybrala neuvážlivě, riskovala by tím ztrátu devíti měsíců a doživotní péči o potomka, který by možná ani neměl dobrou genetickou výbavu.

Priority ženy

Kdysi dávno jsem jela tramvají do školy. Studovala jsem na vysoké škole a bylo mi 24 let. Pár metrů ode mě stál muž, asi třicetiletý, vůbec nebyl můj typ, ale něco mě na něm strašně přitahovalo. Měl atletickou postavu, krátké světlé vlasy a jako vědátor rozhodně nevypadal. Ale tak silně mě přitahoval! Později jsem přemýšlela proč a přijít na to nebylo zas až tak těžké. Byl to zkrátka samec. Pudově jsem nějak vycítila, že právě s ním bych mohla mít zdravé děti.

 • "Ženským jde hlavně o peníze." tvrdí často muži s opovržením. Kdyby se ale jen trochu zamysleli, možná by jim i došlo proč. Ženy hledají u muže stabilní zázemí (obvykle) ne pro svou vlastní potěchu, ale kvůli dítěti. Hledají si někoho, kdo zabezpečí rodinu. Žádný kalkul, ale pudy!
 • Pro ženy je důležitá také láska - logicky: muž, který je schopen ji milovat, ji přece jen tak neopustí a nenechá ji s dítětem samotnou.
 • Dalším důležitým kritériem je atraktivnost, zmíněná v příběhu výše. Atraktivní vzhled totiž slibuje zdravé děti a schopnost ženu a dítě ochránit, bude-li to třeba.

Jste-li atraktivní a pohledný muž, ekonomicky za vodou a navíc schopný milovat, měly by vás ženy obletovat!

Priority muže

Jeden můj známý řešil kdysi dilema: zajímaly se o něj dvě dívky a on se nemohl rozhodnout. První byla vzdělaná studentka vysoké školy, měli řadu společných zájmů a byla vyzrálejší. Druhá byla krásná, pracující, nezávislá a společných koníčků ji se známým pojilo pramálo. Vybral si tu druhou, jednoduše proto, že ho fyzicky víc přitahovala.

 • Krásná žena muže vhodně reprezentuje a právě to on hledá. Kromě toho je atraktivní vzhled signálem, že mu porodí krásné a zdravé děti.
 • Možná vás to překvapí, ale muži si na ženách vysoce cení věrnosti.

Jste-li krásná a partnerovi odhodlaná být věrná až za hrob, muži vás pravděpodobně na rukou nosí.

Podle čeho si partnera vybírají mladí lidé?

Termínem "mladí lidé" je myšlen věk v rozmezí od 15 do 25 let. Jaká kritéria jsou pro mladé při výběru partnera nejdůležitější?

Ženy:

 1. věrnost
 2. láska
 3. sex
 4. vzhled
 5. finanční zajištění

 

Muži:

 1. věrnost
 2. vzhled
 3. láska
 4. sex
 5. finanční zajištění

Podíváme-li se do historie, uvidíme, že co se týká mužů, kritéria jejich výběru se až tak nezměnila, což je logické. Postavení muže se totiž nijak významně nemění. Naopak ženy mají dnes jiné možnosti: budovat kariéru, brát antikoncepci, být nezávislá,... a tak i jejich kritéria ohledně výběru partnera se mění. Počtem sexuálních partnerů se ženy rovnají mužům a jejich výběr už nemusí být tolik pečlivý.

Pravdou také je, že mladí lidí si partnery vybírají podle jiných kritérií než ti, kteří už plánují založit rodinu a mít vážný vztah.

Evoluce si žádá své

Na vysoké škole jsem poznala kamarádku, která po celé vysokoškolské studium (které trvalo 5 let) chodila se svým spolužákem. Po dokončení magisterského studia se on rozhodl pro doktorandské studium, ona našla dobře placenou práci a osamostatnila se. Pak už jejich vztah neměl dlouhého trvání. Co vím, tak asi 3 měsíce.

Evoluce je možná trochu nelítostná, ale zcela reálná. Kamarádce bylo 26 let. Během následujících 4 let už chtěla mít první dítě, rodinu a partnera, který by ji finančně zajistil. To už její stávající partner nesplňoval. Že ho nikdy nemohla mít skutečně ráda? Omyl! Evoluce zkrátka zvítězila nad láskou.

Pokud žena najde věrného muže, který má postavení na to, aby ji i případné dítě finančně zajistil, zamilovanost se přirozeně dostaví sama.

Žena = vypočítavá mrcha
Muž = sexuální lovec

Tak toto je hodně, hodně povrchní pohled na evoluci. Lidé si to často nechtějí přiznat, ale mechanismy evoluce fungují více či méně na každého z nás.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru
Zobrazit všechny komentáře (5)