Počkejte!
Vědela jste, že mužete získat
100 kč na první nákup?
Používáním tohoto webu souhlasíte, že využívá cookies pro reklamu.ok

Můžete se nacházet v jakémkoliv kolektivu, a přesto se během konverzace vždycky dojde ke stejnému tématu – vztahy. První se probírají vztahy minulé a přítomné, potom ty potenciální. Z minulosti a přítomnosti se vytahují nejprve pěkné vzpomínky a s přibývající hladinou alkoholu v krvi se začnou prozrazovat smutné zážitky. Mezi ty pochmurnější záležitosti patří i nevěra.

Existují dva druhy nevěry. První z nich je nevěra emoční a je charakteristická tím, že nevěrník se nesvěřuje se svými city svému partnerovi, ale někomu jinému. Může to být kamarád, kolega, nebo pravidelný společník na chatu. Podstatné je, že mu věnuje pozornost, která potom chybí partnerovi.

Druhá nevěra je fyzická. Ta je typická tím, že jeden z partnerů má sexuální poměr s někým jiným. Pro někoho začíná fyzická nevěra již polibkem, pro jiného až pohlavním stykem.

Spojitost mezi nevěrami

Jsou tyto dvě nevěry od sebe oddělitelné, nebo nikoliv?

Karolína (30 let, na mateřské dovolené): „Ze zvědavosti jsem se podívala manželovi do zpráv v mobilu a zjistila jsem, že má milenku. Ze začátku mi to vadilo, ale když jsem si všimla, jak je ke mně manžel pozorný, věnuje se dětem, tak mi to vadit přestalo. Vlastně jsem ráda, že má sex jinde a mě k němu nenutí.“

Bára (24 let, studentka): „S přítelem jsem se rozešla. Po roce vztahu začal trávit hodně času, který by mohl věnovat mně, s kamarádkou z dětství. Když jsem se ho zeptala, co celé ty hodiny dělají, řekl mi, že si povídají. Když jsem se ho ptala na osobní věci, jak mu to jde v práci, jestli ho něco netrápí, řekl mi, že to není důležité. Sex s ním byl pořád stejně dobrý jako na začátku vztahu, ale já jsem si začala připadat jako robot na uspokojení potřeb (hlad, sex…), ne jako člověk, co má duši. A to nešlo vydržet.“

Podle psychologa Neumana emoční a fyzická nevěra spolu souvisí. Pokud potenciální nevěrník citově nestrádá, většinou není fyzicky nevěrný. Převedeno do situace běžného života: jeden z partnerů buď oprávněně, nebo neoprávněně trpí pocitem, že se mu ten druhý dostatečně nevěnuje, nejeví zájem o to, co si myslí a prožívá. Frustrace z citového chladu může být motivem najít si někoho jiného, někoho, kdo bude projevovat větší citovou náklonnost. Pokud někoho takového najde, je to už jen krůček od nevěry fyzické.

Nevěra = konec

Dokáže nevěra zničit vztah?

Ano, nevěra může zničit vztah. Ale nemusí. Odpověďmi na následující čtyři otázky se dá zjisti, zda má vztah budoucnost:

  1. Pokračuje nevěrník v nevěře?
  2. Je nevěrník citově a finančně zainteresován jinde?
  3. Stojí nevěrník o záchranu partnerství?
  4. Stojí poškozená osoba o obnovu partnerského vztahu?

Pokud jsou odpovědi NE, NE, ANO, ANO, šance na záchranu je poměrně veliká. Ale vždy musíme brát v potaz osobnosti zúčastněných. Jeden typ člověka může chtít zachránit vztah za všech okolností a druhý nikoliv.

Odpustili byste spíše emoční, nebo fyzickou nevěru? Anebo pro vás obě dvě znamenají konečnou?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru
Zobrazit všechny komentáře (5)