Počkejte!
Vědela jste, že mužete získat
100 kč na první nákup?
Používáním tohoto webu souhlasíte, že využívá cookies pro reklamu.ok
Příběhy

Příběh Pavlíny: Společné bydlení s přítelem zničilo náš vztah

Devětadvacetiletá Pavlína se po roční známosti rozhodla pro společné bydlení se svým partnerem. Už po pár dnech ale vyplynuly na povrch partnerovy zlozvyky, kvůli nimž Pavlína svého rozhodnutí lituje. Předtím si byla naprosto jistá, že je to ten pravý, ale teď váhá, zda od něj okamžitě neodejít.

Naše firma asi tak před rokem přijala nového kolegu, který se vrátil z Anglie, kde do té doby pracoval. Jmenoval se Lukáš, byl o dva roky starší než já, velice pohledný a přívětivý. Začali jsme spolu chodit a moc si rozuměli: v názorech na věrnost ve vztahu, na rodinu, ohledně zájmů a společného času, zkrátka ve všech pro mě zásadních věcech.

Už po pár měsících mi navrhnul, abych se přestěhovala k němu do bytu. Doposud jsem bydlela v podnájmu, on si po návratu z Anglie pořídil vlastní byt. Nějakou dobu jsem odmítala, ale pak jsem si uvědomila, že vlastně není důvod. Mám ho ráda, rozumím si s ním a vlastně si dokáži představit, že s ním strávím zbytek života!

Po nastěhování Pavlínu čekal šok

Byl to sice stále on, hodný a milý Lukáš, ale během společného bydlení vyplynuly na povrch určité nedostatky, s nimiž se asi nedovedu smířit.

To, že si o víkendech vůbec nečistil zuby a nemyl se, prý aby ušetřil, bych snad ještě překousla, ale že k tomu nutil i mě, to asi překonat nedokážu. Prý když člověk nechodí do práce a nezpotí se, nemusí se sprchovat. Když jsem mu při milování naznačila, že mi příliš nevoní, označil mě za rozmazlenou fiflenu.

V rámci úsporného žití si ponožky a spodní prádlo měnil zásadně až po dvou dnech nošení. Prošlé potraviny mi zakázal vyhazovat a když jsem se zbavila marmelády s plísní na povrchu, tak přímo zuřil. Nejhorší bylo, že jsem sama nad sebou začala přemýšlet. Opravdu jsem marnotratná? Neměla bych vážně víc šetřit?

Po několika dalších dnech mi naznačil, že utrácím spoustu peněz za kosmetiku. Měla jsem jedny oční stíny, jeden make-up a jednu řasenku. Rtěnku jsem použila tak 5x do roka. Ve srovnání s kamarádkami jsem v tomto byla ještě hodně skromná – ne však z pohledu Lukáše.

Vše vyústilo až v to, že mi zakázal se malovat. Když zjistil, že se maluji tajně, sebral mi kosmetickou taštičku a zamkl ji do skříňky. Bylo ráno a já spěchala do práce. To už byla vážně poslední kapka.

Nyní zase bydlím sama a dalšího společného bydlení a vlastně i vztahu se docela bojím. Po nastěhování k Lukášovi nastal totální obrat, který vedl k rozchodu.

Společné bydlení s přítelem je vždycky krok do neznáma

Proč? Protože doposud jste spolu zažívali jen romantické chvilky. Po společném bydlení nastává nutnost řešit problémy každodenního života, nutnost zaobírat se praktickými a hodně, hodně neromantickými věcmi. Zatímco dříve se vaše ohleduplnost a tolerance k partnerovi omezila na dobu trvání rande nebo společného výletu, nyní musí být permanentní.

Společné bydlení v nás vytváří závazek, že se pokusíme zvládnout intimitu špinavého prádla, nechutných zvuků a zápachů a dalších průvodních jevů, kterých jsme doposud byli ušetřeni.

Je zcela normální, že začátky společného bydlení s sebou přináší jistou sobeckost a nekompromisnost. Snahu o kompromis si člověk osvojí až s praxí. Obecně platí, že větší smysl pro toleranci mají lidé, kteří vyrůstali v domácnosti s jedním či více sourozenci. Museli se totiž dělit a přizpůsobovat se. Jedináčci (byť jsou sebelépe vychovaní) budou mít vždy větší tendenci k sobeckosti.

Pamatuji si, jak jsem byl rozčarovaný, když jsem zjistil, že partnerka není zvyklá jíst společně s rodinou. Jejich rodina moc nefungovala, a tak každý jedl v jinou dobu, zatímco naše rodina byla zvyklá scházet se u společné večeře. Jí to omezovalo a mně vadilo. Pavel

Místo pro společný život

Poměrně důležité je místo pro společný život. Máte se nastěhovat k partnerovi, k jeho rodičům nebo do zcela nového bytu?

  • místo, kde už jeden z nás bydlí – situace, v níž se příchozí může cítit jako host nebo narušitel stávajícího řádu a zvyklostí, které si vytvořil druhý z partnerů
  • bydlení u rodičů – k bydlení u rodičů se partneři často uchylují z důvodu nedostatku financí, ekonomická úspora si však mnohdy může vyžádat nemalou daň v podobě mezigeneračních střetů, jeden z partnerů navíc žije v domácím prostředí toho druhého
  • nové bydlení - je obecně nejméně problémové, protože si vytváříte neutrální území

Nabídl jsem partnerce společné bydlení asi tak po půl roce harmonického vztahu. Předtím jsem bydlel sám a přítelkyně se nastěhovala ke mně. Asi po měsíci společného bydlení jsem si uvědomil, že se z práce vracím záměrně čím dál později. Po pracovní době jsem si užíval klidu, kdy jsem v práci sám. To mě doma nečekalo. Partnerka si se mnou chce povídat hned jak cvakne klika a já vcházím domů. Předtím jsem měl svůj klid a osobní prostor. Není to nic proti ní, je to síla zvyku. Honza

Připravte se na změnu

Ve chvíli, kdy se s partnerem rozhodnete pro společné soužití, se určitě připravte na řadu změn. Společné bydlení s partnerem posouvá váš vztah na další úroveň. Je jisté, že nesmírné množství párů v tomto bodě ztroskotá a partnerství se rozpadne.

Jak jste se se společným bydlením vypořádali Vy?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru
Zobrazit všechny komentáře (5)