Počkejte!
Vědela jste, že mužete získat
100 kč na první nákup?
Používáním tohoto webu souhlasíte, že využívá cookies pro reklamu.ok
Příběhy

Sex před tisíci lety: jak ho praktikovali v antickém Řecku?

Často slýchávám názory především lidí generace mých rodičů a prarodičů, že sex se v dnešní době dostává do jakési zvrhlé podoby, díky internetu a televizi je všude kolem nás a především se může úplně všechno. To prý dřív nebylo. Bylo. A už pěkně dávno...

Tento netradičně pojatý článek je jakýmsi exkurzem do dávné historie, do dob antického Řecka. Do éry, kdy neexistovalo nic, co by omezovalo lidskou mravnost, kdy veřejná soulož byla běžnou praktikou a kdy mít k dispozici mladického milence pro muže znamenalo prestiž.

Perverznosti? Veřejná záležitost!

Opravdu jen málokterá antická civilizace může Řekům v tomto ohledu šlapat na paty. Starověké Řecko bylo světem veřejných orgií a perverzností, se kterými se nikdo netajil, a které se děly zcela běžně. Odehrávalo-li se něco v soukromých palácích nebo veřejných domech, jednalo se obvykle o perverznosti nejtěžšího kalibru.

Muži v tehdejších dobách vstupovali do manželství z jakési společenské povinnosti. Zkrátka se to slušelo. Sex se ale obvykle odehrával jinde než v manželském loži a hlavně s někým jiným než s manželkou. Mladá milenka znamenala společenskou prestiž. A ještě vyšší úroveň pak pro muže představoval mladý milenec.

Mladou milenku nebo prostitutku měl kdejaký chudák. Mít za milence krásného chlapce znamenalo, že jste vlivný občan Řecka. A tihle mladíčci se taky vůbec neměli špatně. Jejich pán o ně pečoval, finančně je zajišťoval a vydržoval jak jen to šlo. Zaučoval je do tajů homosexuálních radovánek a zajišťoval jim společenskou podporu.

Návštěvy u prostitutek byly mužům doporučovány

Jen v málokteré civilizaci v historii lidstva se tolik dařilo prostituci, jako v antickém Řecku. Rodiče do nevěstinců posílali chlapce už od útlého věku. Pokládali to za zdraví prospěšné a navíc mohli mít jistotu, že se jejich chlapce ujme skutečná odbornice. Prostitutkou se často stávaly otrokyně, které neměly jinou možnost, a nebo ženy svobodných mravů. Nejčastěji chodily oblečené v bledě modrém hedvábném hávu a módní bylo obarvování vlasů na blond nebo na rezavo.

Podobně kvetla také mužská prostituce, která byla snad ještě oblíbenější. Nikdo se tehdy na homosexuály nedíval s pohoršením, nebyli terčem posměchu, jako třeba dnes. Přelom nastal v raném křesťanství, kdy se homosexualita trestala nejpřísnějším způsobem.

Největšího velebení se homosexualita dočkala ve Spartě. Vojáci zde museli mít povinně homosexuální styk s vojákem ze stejného pluku, kvůli tomu, aby navázali úplného sblížení a pak se s o to větší urputností za svého přítele rvali v boji.

Zdá se vám to jako svět sexu bez hranic? Ještě uvolněnější mravy vládly v antickém Římě, který tehdy Řecku směle konkuroval. Měli jste o téhle etapě historie ponětí nebo se o ní dozvídáte poprvé?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru
Zobrazit všechny komentáře (5)