Počkejte!
Vědela jste, že mužete získat
100 kč na první nákup?
Používáním tohoto webu souhlasíte, že využívá cookies pro reklamu.ok
Sex a intimita

Nejchoulostivější téma? SEX! Proč bychom o něm měli víc mluvit?

O sexu se všichni stydí mluvit. Zamysleli jste se někdy nad tím, jak moc je to paradoxní? Sex nás doslova obklopuje, lechtivé snímky a mládeži nepřístupná videa jsou díky síle médií a internetu dostupná všem, kteří o ně projeví zájem, bez ohledu na věku. Přesto, jakmile s kýmkoli začnu mluvit o sexu, ztiší hlas, začne se červenat, vyjadřovací schopnosti ho najednou opouští a rozhovor se nese v duchu podivné strnulosti.

Stud jako překážka

Stud je jen zbytečnou překážkou k tomu, abychom se cítili lépe. Hovory o sexu uvolňují a především pomáhají, jak si za chvíli řekneme. Faktem jistě je, že odbourat stud není až tak lehké a vyžaduje to nějaký čas. Vždyť problém mluvit o sexu nemají jen rodiče s dětmi, ale i učitelé s žáky nebo psychologové se svými klienty! A i my - sami mezi sebou, s přáteli a dokonce i s partnery.

Nedávno jsem se svými dvěma kamarádkami začala mluvit o sexu. S oběma se znám už víc jak 10 let, nicméně i přesto nebyl pro ně tak důvěrný rozhovor lehký. Řeč se stočila na partnerské problémy, na to, co je pro nás příjemné, na praktiky a četnost milování po letech s jedním partnerem. Jejich reakce na ten rozhovor mě překvapily natolik, že jsem se rozhodla (samozřejmě anonymně) se o ně s vámi podělit:

Nikdy jsem se s nikým o podobných věcech nebavila, nikomu jsem se právě s tímhle ani neměla chuť svěřit. Ale rozhodně je to fajn, cítím se teď mnohem líp, když jsem to s někým mohla probrat! Vlastně ani nevím, proč jsem se o tom styděla mluvit. Podobné věci neprobíráme ani s manželem, ale po dnešním rozhovoru vidím, že je to strašná chyba.

Proč je důležité, abychom o sexu mluvili?

Hovory o sexu nás pozitivně naladí, nesmírně nás uvolní, pokud je vedeme s partnerem, sblíží nás a mají obrovský vliv na zkvalitnění vztahu. Vliv hovorů o sexu rozhodně není zanedbatelný. Uveďme nejdůležitější důvody, proč v sobě překonat hranice studu a o sexu běžně mluvit:

  • Ujistíme se, že jsme normální - máte pocit, že zrovna tuhle praktiku nikdo jiný nedělá? Nebo že jste to jen vy, kdo má v širokém okolí problémy s erekcí? Ujistěte se o opaku! Zjištění, že v tom nejste sami, má hodně uvolňující vliv.
  • Zlepšení sexu i vztahu - jak můžeme chtít cokoli zlepšit, když se o tom s partnerem stydíme mluvit? Řekněte mu, co se vám líbí, čím vás správně nažhaví a pak vyslechněte jeho přání. Hovory o sexu zlepšují nejen milostný život, ale i vztah samotný!
  • Naučíme se s partnerem komunikovat - komunikace o sexu je v partnerství přímo stěžejní. Nejedná se ale přitom jen o téma sexu. Komunikací na choulostivá témata zlepšujeme schopnosti komunikovat s partnerem o všem.
  • Zbavení se stigma studu - "Miláčku, mohli bysme večer toooo ... no, vždyť víš co..." Následují rozpaky a červené líce. Zbytečně. Zkuste být víc přímočaří a říct na rovinu, po čem toužíte. Naučte se konkrétně pojmenovávat pocity i části těla. Slova jako pipinka, ňuchání nebo pipík jsou jen směšné symptomy studu.
  • Informujeme se - divili byste se, kolik lidí se ještě dnes domnívá, že masturbace je zdraví škodlivá, že sledování porna je totální prohřešek proti mravům a že "nevšední" sexuální praktiky či slabosti jsou hodny pranýřování. Hovory o sexu nás informují, dodávají nám rozhled, který často chybí nejednomu z nás.

Je jedno, jestli jste pedagog, psycholog, rodič nebo jen důvěryhodný kamarád. O sexu může mluvit každý. Pokud v někom vzbudíte důvěru a on s vámi hovor o sexu začne, nikdy nenechte stud, aby vám zabránil o tomto tématu mluvit. Můžete tím totiž zásadně změnit milostný život nejen člověka, který se vám rozhodl svěřit, ale také svůj vlastní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru
Zobrazit všechny komentáře (5)